Co musi zrobić producent kosmetyków, który chce wprowadzić na rynek swój produkt?

Chcesz dowidzieć się czegoś więcej na temat wprowadzania produktów kosmetycznych na rynek? Zapoznaj się zatem z poniższym artykułem.

Wprowadzenie kosmetyków do obrotu to proces, który w żadnym stopniu nie ogranicza się wyłącznie do uzyskania zezwoleń i ich późniejszej sprzedaży. W rzeczywistości konieczne jest przejście całego skomplikowanego i czasochłonnego procesu, który składa się z wielu etapów.

Producent kosmetyków i jego obowiązki prawne

Z prawnego punktu widzenia producent kosmetyków musi zapewnić swoich klientów, że jego wyrób – i to pod każdym względem – jest bezpieczny dla potencjalnych użytkowników. Oczywiście samo słowo tu nie wystarczy! Konieczne jest zrealizowane szeregu testów, których zadaniem będzie potwierdzenie bezpieczeństwa wybranego produktu. Jeśli ich wynik będzie pozytywny, to osoba odpowiedzialna za wprowadzenie produktu otrzyma specjalny certyfikat bezpieczeństwa.

Odpowiedzialność producenta kosmetyków

Producent wyrobów kosmetycznych jest odpowiedzialny przed osobami, które zdecydowały się na zakup jego produktów. Jeśli doprowadzą one do powstania jakichkolwiek powikłań, obejmować go będzie odpowiedzialność karna. Dlatego odpowiednia certyfikacja kosmetyków jest ważna nie tylko z punktu widzenia klienta, ale i samego sprzedawcy (producenta).

Co musi zrobić producent kosmetyków, by dany wyrób został dopuszczony do sprzedaży?

  1. Powinien on zapewnić potencjalnych użytkowników, że wybrany produkt jest bezpieczny i że przeszedł on odpowiednie testy.
  2. Musi on podkreślić, że jego wyrób nie zawiera żadnych niebezpiecznych, ani też niedopuszczalnych składników, których stosowanie jest zabronione np. na terytorium UE.
  3. Zapewnia on, że wybrany kosmetyk jest wyprodukowany zgodnie z zasadami GMP, czyli dobrej praktyki sprzedażowej.
  4. Musi on wykazać, że zebrał on wszystkie dokumenty, które są niezbędne w procesie emisji i sprzedaży określonego wyrobu.

O czym jeszcze musi pamiętać producent kosmetyków?

Obowiązkiem producenta jest też poświadczenie, że produkt gotowy nie był testowany na zwierzętach, a także oferuje dokładnie te same właściwości, jakie podane są w dołączonej dokumentacji. Poza tym musi on też zapewnić maksimum informacji dotyczących ewentualnych skutków ubocznych wyrobu, czy też jego składu (wraz z dokładnym opisem poszczególnych składników). Obowiązkiem producenta jest też zgłoszenie wszystkich działań niepożądanych, jakie dany kosmetyk wywołał.

Kilka słów podsumowania

Procedury, jakim podlega określony producent kosmetyków, są bardzo skomplikowane i złożone. Niemniej to one warunkują maksymalne bezpieczeństwo wyrobu gotowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj