Regularny kontrolowanie stanu jamy ustnej to niezbędna profilaktyka, którą należy powtarzać mniej więcej raz na pół roku. Zaniedbanie tej powinności może skutkować wieloma nieprzyjemnościami, których zwykle nie jesteśmy świadomi. Jak wiemy lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego należy odpowiedzialnie podchodzić do swojego uzębienia, dbać o nie, by nie narazić się na wszelkie powikłania i kosztowne leczenie chirurgiczne lub dentystyczne.
Przegląd jamy ustnej – co to?
Z reguły udajemy się do dentysty dopiero wtedy, kiedy odczuwamy ból. Wynika to z małej świadomości potrzeby stałej kontroli kondycji uzębienia, jak również lęku przed wizytą u specjalisty. W efekcie najczęściej zwlekamy z umówieniem się, a na wizytę decydujemy się, gdy ból nawet pomimo przyjmowania leków jest nie do wytrzymania. Leczenie zębów kojarzy się nie tylko z bólem, a również dużymi kosztami. Jednak refundowane wizyty kontrolne pozwolą uniknąć bolących zabiegów, jak i nadwyrężania możliwości naszego portfela.
Regularna kontrola gwarantuje wykrycie wszelkich zmian i wdrożenie środków, które zapobiegną dalszemu rozwojowi. Specjalista może również zalecić odpowiednie nawyki, które pozwolą uniknąć problemów w przyszłości.
Co obejmuje przegląd jamy ustnej?
W trakcie kontroli jamy ustnej stomatolog ma za zadanie zwrócić uwagę na ogólny stan zębów i dziąseł, jak również szkliwa. Konieczny jest także wywiad z pacjentem. O każdym niepokojącym symptomie powinniśmy powiadomić specjalistę. Szczególnie warto wspomnieć o nadwrażliwości na ciepłe lub zimne pokarmy, a także wspomnieć o powstałych zmianach po wewnętrznej stronie policzków, na języku czy w innych miejscach jamy ustnej. Widoczne ubytki dentysta zakwalifikuje do leczenia, a na dolegliwości znajdzie rozwiązanie – poleci przyjmowanie określonych preparatów, zmianę pasty do zębów lub zaproponuje coś innego. Natomiast jeśli dentysta stwierdzi, że konieczna jest dokładniejsza diagnostyka czy oczyszczenie zębów, może zlecić, na przykład zdjęcie rentgenowskie, usuwanie kamienia, piaskowanie, fluoryzację lub inne procedury. Reakcja w odpowiednim czasie pomoże uniknąć dotkliwego leczenia kanałowego lub niebezpiecznych konsekwencji w postaci ubytków w uzębieniu czy negatywnych skutków dla całego organizmu.
Nieleczona próchnica – co może powodować?
Jama ustna to środowisko wilgotne i ciepłe, dlatego wyjątkowo sprzyja ono rozwojowi bakterii. Na skutek ich namnażania powstaje próchnica. To przezroczysta i substancja, osadzająca się na powierzchni zębów i dziąseł. Nieusuwana może produkować kwasy, które skutecznie uszkadzają zęby, a perspektywie może to prowadzić do znacznych ubytków w uzębieniu. Zupełnie ignorowany problem to nie tylko szkoda dla zębów, a również reszty organizmu. Jama ustna jest bowiem miejscem, z którego bakterie mogą swobodnie przemieszczać się do innych układów.
Nieleczona próchnica może prowadzić do tak zwanego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, które znajdują się przy wierzchołku korzenia zębów – tam gdzie miazga zęba łączy się z kością. Dalsze konsekwencje to powstawanie ropni okołoszczękowych, które leczono są wyłącznie chirurgicznie. Natomiast sam rozwijający się ropień może w skrajnych przypadkach, może grozić nawet zapaleniem mózgu, czy opon mózgowo-rdzeniowych.
Co warto podkreślić, rozwijające się bakterie mogą oddziaływać ogólnie na odporność i osłabić system immunologiczny. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u dentysty i profesjonalne usuwanie próchnicy.
Tekst sponsorowany: Klinika dentystyczna DENT-SM – stomatolog na warszawskim Bemowie