Jak wygląda proces produkcji pasków skórzanych?

Są powszechnie używanym elementem wielu stylizacji. Prócz doskonałego designu, cieszą się również wysoką funkcjonalnością. Paski skórzane od wielu lat towarzyszą wielu z nas. Jak jednak wygląda proces ich produkcji? Jak tworzy się wysokiej jakość pasek, który służy nam przez wiele długich lat w niezmiennej kondycji? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Gotowi? Zaczynamy!

Zacznijmy od początku

Warto na samym wstępie zaznaczyć, że każdy renomowany producent pasków skórzanych korzysta z nieco innych metod technologii wykorzystywanych przy produkcji. Dzięki czemu, oferowana galanteria skórzana może się różnić. Już jakość skóry odgrywa niebagatelne znacznie – zupełnie inaczej prezentuje się pasek wykonany ze skóry naturalnej, a inaczej ze skóry ekologicznej. Co więcej, nie można porównać paska wykonanego ręcznie z produktem wytworzonym metodą taśmową.

Proces produkcji pasków – wykrawanie form.

Skóra naturalna to materiał najwyżej klasy. Gatunkiem najczęściej wykorzystywanym do produkcji pasków jest skóra licowa, zamszowa, nubuk oraz skóra anilinowa. W pierwszej kolejności wybieramy najlepsze gatunkowo płaty skóry, z których wykrawa się listwy o pożądanej długości (szersze od finalnych wymiarów paska, w celu uzyskania idealnie gładkich brzegów). Kolejną czynnością jest wycięcie specjalnego materiału chemo-utwardzalnego, którego rolą jest wzmocnienie struktury paska. Taki zabieg to kluczowy element mający wpływ na trwałość oferowanego produktu. Niektórzy producenci używają w tym celu grubego papieru, co jednak jest nie zabiegiem rekomendowanym. Z biegiem czasu papier ulega odkształceniom i nieestetycznym załamaniom widocznym na wierzchniej warstwie paska.

Dział montażu

Tak przygotowane materiały trafiają na dział montażu. Klej kaletniczy skleja ze sobą wszystkie trzy warstwy (skórę, sztywnik i skórę). Sztywnik środkuję się w taki sposób, by ostatecznie nie był widoczny na rantach produkowanego paska.

Po sklejeniu, produkt przepuszczony jest przez maszynę docinającą produkt do finalnych rozmiarów. Na tak przygotowany pas skórzany, nakładane zostają szlufki. Skórę skleja się z zamszem, dzięki czemu szlufki są stabilnie osadzone na pasku. Tak sklejony materiał przycina się na żądaną szerokość i długość, by idealnie pasowały do konkretnego modelu paska. Całość zostaje obszyta na maszynie szwalniczej.

Jednym z ostatnich kroków jest dziurkowanie oraz zakładanie dodatkowy okuć. Cały proces odbywa się przy pomocy odpowiednich wzorników. Dziurkowanie jest procesem ręcznym, który odbywa się przy użyciu wbijaka. Na powstałych otworach zakłada się oczka, które zaciskane są ręczną prasą.

Końcowym etapem jest montaż nitami klamry paska, która jest najbardziej ozdobnym elementem całego produktu. Bolcami zabija się metalową końcówkę pasa. Tak przygotowany pasek skórzany metkuje się oraz pakuję w ozdobne opakowanie, która trafia wprost w ręce finalnego użytkownika.

Pasek skórzany od arucce.pl to funkcjonalny element naszej garderoby, który nadaje różnorodnym stylizacjom unikalnego charakteru. Przekonaj się osobiście!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj