Rowery treningowe stacjonarne przydają się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy mało kto ma ochotę wychodzić by poćwiczyć na zewnątrz. Duże opady śniegu lub deszczu potrafią znacząco obniżyć naszą motywację do treningu. Najlepszym wyjściem będzie zakup roweru treningowego, na którym będziemy mogli ćwiczyć w domu.
Rodzaje rowerów treningowych
Istnieją trzy podstawowe typy rowerów treningowych.
Pierwszy z nich to rowery pionowe. Najpopularniejsze i najbardziej powszechne, które w największym stopniu przypominają tradycyjną jazdę na rowerze. Wymagają one utrzymania wyprostowanej pozycji. Niestety nie każdy może korzystać z takiego roweru. Problemy z kręgosłupem mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić trening na takim rowerze.
Rowery poziome to idealny wybór dla osób z problemami z kręgosłupem. W tym wypadku ćwiczy się w pozycji leżącej, dzięki czemu nie obciążamy naszych kręgów, a także trenujemy dodatkowo mięśnie brzucha. Jest to również dobry wybór dla osób z nadwagą i ludzi starszych.
Rowery spinningowe służą do bardzo intensywnych ćwiczeń w pozycji pochylonej. Jest to idealny sprzęt dla osób, które trenują wyczynowo, ale pogoda uniemożliwia im przeprowadzenie treningu na zewnątrz. Ten typ roweru nie nadaje się jednak do amatorskiego używania, więc skorzystają z niego przede wszystkim profesjonalni sportowcy.
Sposób generowania oporu
Rowery stacjonarne dzielą się także w zależności od generowanego oporu.
Mechaniczny system jest najprostszy i najtańszy, ale generuje spory hałas i korzystanie z niego nie jest zbyt przyjemne.
Magnetyczny system jest cichy, ale nieco droższy. Jest to jednak dużo lepszy sposób generowania obciążenia
System elektromagnetyczny oferowany jest w najlepszych modelach. Opór może być regulowany automatycznie, zależnie od treningu, który pożądamy.