Jak wygląda leczenie bruksizmu?

Wiele osób boryka się bruksizmem, czyli uporczywym problemem zgrzytających zębów lub ich nieświadomym zaciskaniem. Chodzi tutaj o szczękościsk, który ma miejsce podczas snu, kiedy nie jesteśmy w stanie tego kontrolować, co niestety wiąże się często z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jest to przypadłość, która wymaga leczenia, gdyż w przeciwnym razie trzeba liczyć się z przykrymi skutkami ubocznymi. Obecnie jest sporo metod leczenia bruksizmu, dzięki czemu można skutecznie pozbyć się tego schorzenia i popraw jakość swojego codziennego życia.

Bruksizm wymaga leczenia

Bruksizm jest przypadłością, której towarzyszy wiele nieprzyjemnych objawów. Nie chodzi tutaj wyłącznie o te związane stricte z jamą ustną typu ścieranie się zębów, nadwrażliwość dziąseł, problemy z życiem, bóle szczęki czy zaburzona produkcja śliny. Nieleczony szczękościsk przyczynia się do wystąpienia szeregu innych symptomów, które mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zalicza się do nich uporczywe bóle głowy, które można porównać do migreny, łącznie z bólem gałek ocznych. Dolegliwości bólowe dotyczą też karku, pleców, barków, uszu. Może dojść do zaburzenia słuchu. To tylko niektóre z objawów, gdyż ich lista jest dłuższa. Przyczyny powstawania bruksizmu nie są jednoznaczne. Niektórzy uważają, że schorzenie to wynika z nadmiernego stresu czy po prostu z wad zgryzu. Kolejnym problemem jest to, że zwykle mija sporo czasu, aż zostanie ono zdiagnozowane. Wielu pacjentów nie zdaje obie nawet sprawy z tego, że liczne dolegliwości, z którymi muszą się na co dzień borykać, wynikają właśnie z bruksizmu.

Nieleczenie bruksizmu wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dochodzi do ścierania szkliwa i koron, odsłaniania ich szyjek, rozchwiania zębów. Na tym oczywiście nie koniec, postępująca choroba doprowadza do rozwoju zmian zwyrodnieniowych i zaburzonej pracy mięśni żwaczy. Skutkiem będzie nawet zmiana owalu twarzy, która nabiera kwadratowego kształtu. Może dojść do poważnego szkodzenia zgryzu, w tym tkanki dziąsła i żuchwy.

Na czym polega leczenie bruksizmu?

Obecnie mamy do dyspozycji wiele metod skutecznego leczenia bruksizmu, dzięki czemu można pozbyć się tego uciążliwego problemu i odzyskać zdrowie. Czasami wystarczy zastosowanie technik relaksacyjnych, jeśli powodem tej przypadłości jest nadmierny stres. Stosowane są także specjalne szyny relaksacyjne, zakładane na noc, co zapobiega zgrzytaniu zębami, tarciu górnych o dolne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że samo używanie takiej szyby nie będzie wystarczające, gdyż kluczowe jest znalezienie i wykluczenie przyczyny schorzenia. Leczenie objawowe przynosić ulgę, ale nie rozwiązuje problemu. Lekarze zalecają wykonywanie codziennego masażu mięśni twarzy – policzków, mięśnia żwacza, skroni i okolic za uchem. Pomocne okazuje się być ćwiczenie polegające na szczypaniu policzków. Służą one rozluźnieniu napiętych mięśni, co niweluje dolegliwości bólowe. Ćwiczenie oddechu także ma znaczenie – głębokie wdechy i wydechy nosem.

Celem leczenia jest oduczenie pacjenta zaciskania szczęki, co jest wynikiem nadaktywności mięśni żwaczy. Stosowane są akupunktura i przezskórna stymulacja nerwów, biofeedback, hipnoza, toksyna botulinowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj